Beyaz Saray’dan Kritik Kripto Para Açıklaması: Veto mu?

Bildiğimiz üzere Beyaz Saray FIT21’e karşı çıkıyor. Ancak dijital varlıklar için dengeli bir çerçeve üzerinde ‘Kongre ile çalışmaya istekli’ olduğunu söylüyor. Biden yönetiminden gelen yeni bir açıklama, başkanın FIT21 konusundaki duruşunu ilan ediyor. Biden yönetimi FIT21’e karşı çıksa da, dengeli bir kripto para düzenleme çerçevesi oluşturmak için düzenleyicilerle birlikte çalışmaya açık. ABD Temsilciler Meclisi, FIT21’i bugün ilerleyen saatlerde oylayacak.

Biden yönetimi FIT21’e karşı çıkıyor, ancak…

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, piyasada spot Ethereum ETF rüzgarı devam ediyor. Bununla birlikte, kripto para piyasasını düzenlemeye yönelik çalışmalar da hızlandı. Bu konuda piyasa ABD’deki düzenlemeleri yakından takip ediyor. Beyaz Saray, FIT21 (21. Yüzyıl için Finansal Yenilik ve Teknoloji Yasası)’nın kabul edilmesine karşı çıkıyor. Biden yönetimi Çarşamba günü yaptığı açıklamada şu hususların altını çiziyor:

Yönetim, Amerika Birleşik Devletleri‘ndeki dijital varlıklara yönelik düzenleyici yapıyı etkileyecek olan H.R. 4763’ün kabul edilmesine karşı çıkıyor. Yönetim, dijital varlıkların ve ödeme inovasyonunun sorumlu bir şekilde geliştirilmesini teşvik edecek ve Amerika Birleşik Devletleri’nin küresel finans sistemindeki liderliğini güçlendirmeye yardımcı olacak mevcut yetkilere dayanan, dijital varlıklar için kapsamlı ve dengeli bir düzenleyici çerçeve sağlamak üzere Kongre ile birlikte çalışmaya isteklidir.

FIT21, kripto para konusunda denetimi artırmayı amaçlıyor!

Beyaz Saray, tasarının şu anda “belirli dijital varlık işlemleriyle uğraşan tüketiciler ve yatırımcılar için yeterli korumadan” yoksun olduğunu söylüyor. Ayrıca, kripto mevzuatı konusunda Kongre ile birlikte çalışmak için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu kaydediyor. Beyaz Saray’ın yorumları, ABD Temsilciler Meclisi’nin bugün ilerleyen saatlerde FIT21‘i oylamaya hazırlandığı sırada geldi.

FIT21, kripto spot piyasalarını ve başta Bitcoin olmak üzere “dijital emtiaları” denetlemeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda daha fazla güç ve fon sağlayacak. Tasarı ayrıca, “başlangıçta bir yatırım sözleşmesinin parçası olarak teklif edilmişlerse” dijital emtiaların ikincil piyasa ticaretine izin verecek bir süreç yaratıyor. FIT21’in bu yıl Senato’da gündeme gelmesi pek olası değil. Bununla birlikte, uzmanlara göre tasarı Ocak ayındaki bir sonraki Kongre için zemin hazırlayacak.

FIT21 tartışmaları

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Sıralamasındaki Demokrat Maxine Waters Salı günü Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesinde yaptığı açıklamada FIT21’in şimdiye kadar gördüğü en kötü yasa tasarılarından biri olduğunu söyledi. Waters, FIT21’in CFTC’nin kaynaklarını esneteceğini belirtti. Dolayısıyla, bunun da ajansın sektöre yönelik yaptırımlarını zayıflatacağını kaydetti. SEC’in web sitesine göre 4.500 personeli var. CFTC’nin 2024 mali yılı bütçe belgesine göre 700’e yakın çalışanı var. Waters, “Size büyük kriptonun bu tasarı altında bile bilmenizi istemediği bir sır vereyim. CFTC bu tasarıda kriptoyu düzenlemek için yeterli yetkiye sahip değil.” dedi.

SEC Başkanı Gary Gensler de FIT21’i eleştirdi. Bu bağlamda, düzenlemede yeni boşluklar yaratacağını söyledi. Ayrıca, bir varlığın yatırım sözleşmesi ve dolayısıyla bir menkul kıymet olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini belirlemek için SEC tarafından kripto ile ilgili davalarda sıklıkla atıfta bulunulan 1946 ABD Yüksek Mahkemesi davası olan Howey Testini ortadan kaldıracağını vurguladı. Bu doğrultuda Gensler, şu açıklamayı yaptı:

Kripto endüstrisinin başarısızlık, dolandırıcılık ve iflaslarla dolu sicili, kurallarımızın olmamasından ya da kuralların belirsiz olmasından kaynaklanmıyor. Bunun nedeni, kripto endüstrisindeki birçok oyuncunun kurallara göre oynamamasıdır. Kurallara uymayan firmaların iş modellerini kolaylaştırmak yerine yatırım yapan halkı korumaya yönelik bir politika tercihi yapmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir